Kérdése van? Hívjon minket! +36202781487

HÍREINK

A terhesség egyéb korai jelei és tünetei

Védőnő
2021.10.15 12:03
A terhesség egyéb korai jelei és tünetei

 

További jeleket is megfigyelhetsz magadon az első trimeszter alatt, melyek kevésbé nyilvánvalóak. Minden felsorolt tünet a hormonális változások számlájára írható, ezért hát ne ess pánikba, ha bármelyiket, vagy akár mindegyiket tapasztalod magadon!



A terhesség egyéb jelei és tünetei

További jeleket is megfigyelhetsz magadon az első trimeszter alatt, melyek kevésbé nyilvánvalóak. Minden felsorolt tünet a hormonális változások számlájára írható, ezért hát ne ess pánikba, ha bármelyiket, vagy akár mindegyiket tapasztalod magadon!


Hangulatváltozások
A terhesség korai szakaszában a szervezetedben lévő hormonok áradata szokatlanul érzelmessé és síróssá tehet. Gyakoriak a hangulatingadozások, melyeket akár megmagyarázhatatlanul, váratlanul is rád törhetnek. Ne aggódj, nincs veled semmi gond! Csak átalakulóban van a tested!

Puffadás, székrekedés
A hormonális változások miatt egyfolytában puffadtnak érezheted magad. Ez az érzés hasonló a menstruáció kezdetén jelentkező puffadáshoz, ám ezúttal tartós. A terhesség támogatása érdekében a szervezeted ilyenkor egyre több progeszteront termel, ami ellazítja az izmokat, így a bélrendszer izmait is. A lassabban mozgó bélizmok lassítják az emészséti folyamatot, ami lehetővé teszi a gázképződést. A lelassult emésztés székrekedést is okoz. Ilyen esetben próbálkozz természetes módszerekkel, például felkelés után egyből egyél egy kanál szilvalekvárt, majd igyál rá egy pohár langyos tejet.


Pecsételő vérzés
A megtermékenyített petesejt beágyazódása a fogamzást követő 10-14. napon történik, azaz nagyjából akkor, amikor épp menstruálnod kellene. A beágyazódás egyes nőknél enyhe vérzéssel is jár, amit pecsételő vérzésként észlelhetsz. Tehát ha a normál mennyiségű vérzés helyett csak enyhe vérzést tapasztalsz, az jó eséllyel a sikeres beágyazódás jele. Akkor se aggódj, ha ez tünet nálad nem jelentkezik, ugyanis mindenki másként éli meg ezt az időszakot, és a pecsételő vérzés elmaradása is teljesen normális!


Görcsök
Néhány nő enyhe hasi görcsöket tapasztal a terhesség korai szakaszában. Ennek oka, hogy a méhed folyamatosan tágul, ez pedig megnyújtja a méhet tartó szalagokat és izmokat. A folyamatos nyomás hatására azok elfáradhatnak és begörcsölnek egy-egy hirtelen mozdulat, például tüsszentés vagy köhögés hatására. A görcsöket enyhíti a rendszeres paradicsom fogyasztás, és napi egy banán.

Étkezési furcsaságok: ízek és illatok
A terhes nők sokkal érzékenyebben az illatokra és ízekre. Egyes ételek és illatok visszataszító, szinte hányingert keltő érzést válthatnak ki, míg mások után ellenállhatatlan vágyat érezhetsz. Ne lepődj meg, ha eddig imádott ételeket hirtelen megutálsz, és fordítva. Elképzelhető, hogy olyasmit fogsz megkívánni, amit korábban messziről elkerültél. Az ételpreferenciák változása szintén a hormonális változások számlájára írható. Előfordulhat, hogy a hányinger, a sóvárgás és az ételektől való idegenkedés az egész terhesség alatt fennáll. Szerencsére azonban ezek a tünetek a legtöbb nőnél körülbelül a terhesség 13-14. hetén enyhülnek. Addig is ügyelj az egészséges táplálkozásra, hogy te és a fejlődő baba is hozzájusson az alapvető tápanyagokhoz. Ezzel kapcsolatban ide kattintva olvashatsz többet!

Pattanások megjelenése
A terhesség első és második trimesztere alatt a bőröd ismét olyanná válhat, mint egy problémás tinédzseré. Az androgéneknek nevezett hormonok növekedése miatt a bőrben található mirigyek megnőhetnek, és több faggyút termelnek. Ez a zsíros, viaszos anyag eltömítheti a pórusokat, ami gyulladt, kiütéses bőrt eredményez. Épp ezért ha nem szeretnél úgy kinézni a várandósság alatt, mint egy kamasz fiú, érdemes naponta többször is micellás vízzel tisztítani az arcbőrödet, és zsíros bőrre való natúr szappannal tisztálkodni.


Magasabb testhőmérséklet
Folyton úgy érzed, hogy meleged van? Nem képzelődsz! Amikor azt mondják a kismamáknak, hogy csak úgy ragyog, az valós. A termelődő terhességhormonok működés közben hőt termelnek, ami megemelheti a testhőmérsékletet. Emiatt melegebbnek érezheted a bőröd, kipirulhat az arcod, de akár éjszakai izzadás is előfordulhat. A testhő emelkedés szinte végig jelen lesz a terhességed alatt, ugyanis minél több vért kell a szívednek pumpálnia, annál gyorsabban fog verni - ez pedig szintén emeli a testhőt, akárcsak egy jó kis kocogás közben.


Fejfájás, szédülés
A terhesség korai szakaszában sok nő számol be fejfájásról és szédülésről, amely azonban a terhesség előrehaladtával általában javul. Ezt a megemelkedett vérnyomás okozza. Ne aggódj, ez a nem árt a babának, de tudom, hogy számodra kellemetlen lehet. Mielőtt azonban bármilyen fájdalomcsillapítóhoz nyúlnál, feltétlenül konzultálj a nőgyógyászoddal, ugyanis a gyógyszerek károsan hathatnak a magzat növekedésére!

Tényleg terhes vagy?
A felsorolt jelek és tünetek sajnos nem kizárólag akkor jelentkeznek, ha valaki terhes. Némelyik annak a jele, hogy beteg vagy, vagy hogy hamarosan kezdődik a menstruációd. Ugyancsak előfordulhat az is, hogy terhes vagy, ám nem tapasztalsz semmiféle jelet magadon.

Épp ezért ha kimaradt a menstruációd, és fenti jelek valamelyikét észleled magadon, érdemes tesztelni magad otthon egy drogériában kapható terhességi teszttel. Ha a teszt pozitív, első dolgod legyen időpontot kérni a nőgyógyászodhoz. Minél hamarabb megerősítik a terhességet, annál hamarabb kezdheted meg a terhesgondozást, ami ma elengedhetetlen minden várandós anyukánál.